Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


dodatkowe_obowiazki_pracownika_a_wysokosc_wynagrodzenia

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

dodatkowe_obowiazki_pracownika_a_wysokosc_wynagrodzenia [2019/09/04 14:06] (aktualna)
Grzegorz Kleina [Ta strona jeszcze nie istnieje]
Linia 1: Linia 1:
 +===== Dodatkowe obowiązki pracownika a wysokość wynagrodzenia =====
  
 +Brak pisemnej zgody pracownika na wykonywanie dodatkowych obowiązków bez podwyżki wiąże się z możliwością __powództwa sądowego o ustalenie wysokości dodatkowego wynagrodzenia__.
 +
 +Wynagrodzenie za pracę to jeden z podstawowych elementów umowy o pracę. Pensja ma być tak ustalona, aby odpowiadała w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu,​ a także uwzględniała ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 k.p.).
 +
 +Sąd Najwyższy w wyroku z 2 października 2008 r. stwierdził,​ że „rodzaj pracy może być określony w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Strony stosunku pracy, określając rodzaj pracy w sposób ogólny, pozostawiają pracodawcy – w ramach jego uprawnień kierowniczych – uszczegółowienie zakresu czynności pracownika. Zakres czynności pracownika stanowi konkretyzację umówionego rodzaju pracy, stanowi zbiorcze polecenie pracodawcy i nie wymaga zgody pracownika na jego zmianę. Natomiast w razie poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami, których zmiana wymaga zgody pracownika, a w razie jej braku – __wypowiedzenia zmieniającego__” (wyrok SN z 2 października 2008 r., I PK 73/08).
 +
 +(Źródło: http://​kadry.infor.pl/​poprzednie_tematy_dnia/​587032,​Dodatkowe-obowiazki-pracownika-a-wysokosc-wynagrodzenia.html)
dodatkowe_obowiazki_pracownika_a_wysokosc_wynagrodzenia.txt · ostatnio zmienione: 2019/09/04 14:06 przez Grzegorz Kleina