Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


srodowisko:pawlowski_jakub_kuchenne_obierki_zapchaja_system_dgp_z_9_kwietnia_2019_r._nr_70

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

srodowisko:pawlowski_jakub_kuchenne_obierki_zapchaja_system_dgp_z_9_kwietnia_2019_r._nr_70 [2019/04/11 10:40]
Grzegorz Kleina [Ta strona jeszcze nie istnieje]
srodowisko:pawlowski_jakub_kuchenne_obierki_zapchaja_system_dgp_z_9_kwietnia_2019_r._nr_70 [2019/04/11 10:40] (aktualna)
Grzegorz Kleina
Linia 20: Linia 20:
 Zdaniem branży problem ten mogłaby rozwiązać zmiana przepisów. Chodzi o to, aby instalacje o odpowiednich możliwościach technicznych, które byłyby regularnie sprawdzane - zarówno pod kątem technologu, jak i jakości produkowanego kompostu - mogły wprowadzać go na rynek automatycznie, bez konieczności każdorazowego występowania o zgodę. Takie rozwiązanie funkcjonuje min, w Austrii. Zdaniem branży problem ten mogłaby rozwiązać zmiana przepisów. Chodzi o to, aby instalacje o odpowiednich możliwościach technicznych, które byłyby regularnie sprawdzane - zarówno pod kątem technologu, jak i jakości produkowanego kompostu - mogły wprowadzać go na rynek automatycznie, bez konieczności każdorazowego występowania o zgodę. Takie rozwiązanie funkcjonuje min, w Austrii.
 **Zmiany na horyzoncie**  **Zmiany na horyzoncie** 
-Minister środowiska Henryk Ko¬walczyk zapewnił, że jest w trakcie rozmów z przedstawicielami resortu energii, aby wspólnymi siłami zagospodarować problematyczną frakcję. Pozwoliłoby co upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zredukować nadmiar bioodpadów, a przy tym wytworzyć z nich biogaz, który można byłoby uwzględnić w naszym miksie energetycznym jako OZE. Na tym drugim szczególnie zależy Ministerstwu Energii, Które stoi przed wyzwaniem dojścia do 15-proc udziału zielonej energii (dziś brakuje nam ok. 4 proc.). Biogazownie mogłyby być brakującym ogniwem systemu. Na czym konkretnie miałoby polegać rzekomo obiecywane przez szefa resortu „wsparcie dla biogazowni Tego nie wiemy. Minister Kowalczyk zapewnia jednak, że zostanie przygotowany specjalny program budowy takich instalacji. Co więcej, inwestycje mają być dofinansowywane też ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.+Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił, że jest w trakcie rozmów z przedstawicielami resortu energii, aby wspólnymi siłami zagospodarować problematyczną frakcję. Pozwoliłoby co upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zredukować nadmiar bioodpadów, a przy tym wytworzyć z nich biogaz, który można byłoby uwzględnić w naszym miksie energetycznym jako OZE. Na tym drugim szczególnie zależy Ministerstwu Energii, Które stoi przed wyzwaniem dojścia do 15-proc udziału zielonej energii (dziś brakuje nam ok. 4 proc.). Biogazownie mogłyby być brakującym ogniwem systemu. Na czym konkretnie miałoby polegać rzekomo obiecywane przez szefa resortu „wsparcie dla biogazowni Tego nie wiemy. Minister Kowalczyk zapewnia jednak, że zostanie przygotowany specjalny program budowy takich instalacji. Co więcej, inwestycje mają być dofinansowywane też ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
 Kolejne - korzystne w ocenie branży - zmiany przynosi projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porząd¬ku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.). Samorządy otrzymałyby nowe narzędzia, by zachęcić mieszkańców do kompostowania w warunkach domowych, co pozwoliłoby zredukować masę odpadów trafiającą do instalacji. Ci którzy się na taki domowy recykling zdecydowali, mogliby płacić niższą comiesięczną opłatę za śmieci. Kolejne - korzystne w ocenie branży - zmiany przynosi projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porząd¬ku w gminach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1454 ze zm.). Samorządy otrzymałyby nowe narzędzia, by zachęcić mieszkańców do kompostowania w warunkach domowych, co pozwoliłoby zredukować masę odpadów trafiającą do instalacji. Ci którzy się na taki domowy recykling zdecydowali, mogliby płacić niższą comiesięczną opłatę za śmieci.
 Sęk w tym, że rozwiązanie to, choć korzystne dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jest już nie do zrealizowania w blokach i większych miastach. A to właśnie tam problem frakcji bio trzeba rozwiązać najpilniej, bo - w przeciwieństwie do terenów wiejskich - zagospodarowanie jej w miejscu wytworzenia nie wchodzi w grę.  Sęk w tym, że rozwiązanie to, choć korzystne dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jest już nie do zrealizowania w blokach i większych miastach. A to właśnie tam problem frakcji bio trzeba rozwiązać najpilniej, bo - w przeciwieństwie do terenów wiejskich - zagospodarowanie jej w miejscu wytworzenia nie wchodzi w grę. 
srodowisko/pawlowski_jakub_kuchenne_obierki_zapchaja_system_dgp_z_9_kwietnia_2019_r._nr_70.txt · ostatnio zmienione: 2019/04/11 10:40 przez Grzegorz Kleina