Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


infrastruktura:montaz_tablic_reklamowych_na_slupach_oswietleniowych

Montaż tablic reklamowych na słupach oświetleniowych wymaga zgłoszenia

Podstawy prawne: [1] Ustawa z dnia 1 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zmianami) zwana dalej „u.p.b” [2] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1264 z późn. zmianami) zwane dalej „Rozporządzeniem” [3] Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2068 z późn. zmianami) zwana dalej „u.d.p.”

Zgodnie z Art. 29 ust.2 pkt 6 u.p.b. pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym;

Zgodnie z Art.30 ust.1 pkt 2 u.p.b. zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 6.

Dodatkowo zgodnie z Art.29 ust. 4 u.p.b. roboty budowlane polegające na instalacji tablic i urzadzeń reklamowych wykonywane: 1)przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków - wymagają pozwolenia na budowę, 2)na obszarze wpisanym do rejestru zabytków - wymagają dokonania zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 u.p.b. - przy czym do wniosku o pozwolenie na budowę oraz do zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Użyty w redakcji art. 29 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.) termin „instalowanie” nie obejmuje wykonywania nowego obiektu budowlanego, lecz zawiera takie prace budowlane, które są związane z już istniejącym obiektem. Jeżeli więc wykonanie jakichś robót budowlanych ma być zakwalifikowane jako instalowanie, to wówczas powinno nastąpić przymocowanie (połączenie, przyłączenia) urządzenia instalowanego do innego obiektu w sposób pozwalający na jego odinstalowanie bez uszkodzenia bądź naruszenia struktury obiektu „podstawowego”. (Wyrok WSA Warszawa z dnia 08-02-2018 znak VII SA/Wa 958/17).

Zgodnie z § 1 ust.5 pkt 2 lit b Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1264 z późn. zmianami) w przypadku zajęcia pasa drogowego w celu prowadzenia robót do wniosku o zajecie pasa drogowego należy dołączyć oświadczenie o zgłoszeniu prowadzonych robót właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Zgodnie z art.30 ust.2 u.p.b. w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć: - oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. - w zależności od potrzeb: odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Art.30 ust.5 u.p.b. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.

Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane połozoną w pasie drogowym drogi publicznej można uzyskać w trybie Art.39 ust.3 u.d.p. stanowiacym ,że w szczególnie uzasadnionych przypadkach lokalizowanie w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam, może nastąpić wyłącznie za zezwoleniem właściwego zarządcy drogi, wydawanym w drodze decyzji administracyjnej - zezwolenie nie jest wymagane w przypadku zawarcia umowy, o której mowa w ust. 7 lub w art. 22 ust. 2, 2a lub 2c. Jednakże właściwy zarządca drogi odmawia wydania zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym reklam, jeżeli ich umieszczenie mogłoby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń, lub zmniejszenie jej trwałości, lub zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz w przypadkach, gdy reklamy nie spełniają warunków, o których mowa w art. 42a (reklamy emitujące światło i reklamy o zmiennej treści).

infrastruktura/montaz_tablic_reklamowych_na_slupach_oswietleniowych.txt · ostatnio zmienione: 2019/05/13 18:17 przez Grzegorz Kleina